tuż nad wodą przy strumyku
tuż nad wodą przy strumyku
tuż nad wodą przy strumyku
krowy mleczne na polu trawy
tuż nad wodą przy strumyku
tuż nad wodą przy strumyku
tuż nad wodą przy strumyku
Historia Gminy
Gmina Filipów Leży w północno-wschodniej części powiatu suwalskiego, sąsiaduje z gminami: Bakałarzewo, Raczki, Przerośl, Suwałki oraz gminami województwa warmińsko-mazurskiego: Kowale Oleckie, Olecko, Gołdap, Dubeninki. Początki powstania Filipowa sięgają 1512 roku, gdy na nadanych bojarom, braciom Szembelon terenach powstała wieś Szembelowo, która wraz z wsią Dowspuda utworzyły miasto Filipów. Akt lokacji na prawie magdeburskim wystawił 8 września 1570 r. w Warszawie król Zygmunt August. Miasto otrzymało herb Rak. Swymi granicami sięgało jeziora rospuda i jeziora Jemieliste. Do początku XVII w. powstały tam przedmieścia Jemieliste, Olszanka, Szafranki, Wólka. Filipów i okolica tworzyły starostwo filipowskie. Pierwszym starostą był Aleksander Gwagnin.
W Filipowie istniało od 1578 r. pierwsze gimnazjum na Suwalszczyźnie, ufundowane przez Stefana Batorego, a zorganizowane przez lekarza królewskiego Mikołaja Bucelliego. Na przełomie XVI i XVII wieku w Filipowie powstał ośrodek ariański a w początkach wieku XX - mariawicki. Filipów kilkakrotnie strawiły pożary. W 1635 r. miasto niemal doszczętnie zostało spalone. W 1870 r. Filipów stracił prawa miejskie.
Najważniejsze zabytki: kościół parafialny z I połowy XIX wieku, cmentarz żydowski a w Mieruniszkach ruiny kościoła ewangelickiego z XVII w. i park dworski.
Gmina Filipów zajmuje obszar 15 035 ha, z czego 1494 ha to lasy, a 1080 ha wody. Jest to gmina o charakterze rolniczym, a tereny użytkowane rolniczo zajmują 11 261 ha, nieużytki 2 280 ha. Podstawową produkcję stanowi hodowla bydła i trzody chlewnej. W skład gminy wchodzi 26 sołectw, które zamieszkuje 4 644 osoby.
Atutem Gminy Filipów jest zdrowe powietrze i czysta woda. Jednym z najpiękniejszych fragmentów gminy jest dolina Rospudy między jeziorami Czarne i Garbaś. Atrakcją Gminy jest szlak kajakowy Rospuda słynny w całej Polsce. Jego długości wynosi 8,5 km przy spadku 71 cm/km.
Korzystne walory turystyczno-krajobrazowe gminy stanowią naturalne bogactwo wykorzystywane w dowolny sposób przez turystów. Licznie występujące jeziora stanowią raj dla miłośników wędkarstwa. Na turystów czekają kwatery agroturystyczne we wsiach Rospuda, Jemieliste, Wólka, Filipów, Filipów II, Czarne, Huta. źródło: filipow.pl
Rys historyczny parafii
Kościół w Filipowie zbudowano w 1562 roku, zaś w 1571 r. utworzono parafię. Uposażył ją król Zygmunt August wydzielając trzy włóki ziemi na terenie nowo zakładanego miasteczka. Pierwszy kościół był drewniany, podobnie kolejny zbudowany w 1718 r. Obecny murowany kościół wzniesiono w 1841 r. i powiększono go w 1884 r.. ponadto w 1978 r. przedłużono boczne nawy oraz poszerzono kaplicę i zakrystię. Kościół jest z kamienia i cegły, trójnawowy, o wymiarach: długość 31 m. szerokość 21 m. wysokość do sklepienia w nawie głównej 10 m. wieżę zniszczono w czasie pierwszej wojny światowej.
w kościele jest pięć ołtarzy, wszystkie drewniane. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zasłaniany innymi obrazami olejnymi stosownie do okresu liturgicznego, u góry jest obraz św. Józefa z Dzieciątkiem. Ołtarze boczne posiadają obrazy: Matki Boskiej Nieustającej Pomocy; Serca Jezusowego i u góry św. Franciszki de Chantal; Matki Boskiej Dobrej Rady; św. Wincentego a Paulo i u góry św. Izydora. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica.
Do parafii należy osada Filipów i 25 wsi, razem 4300 wiernych. Ponadto parafia obsługuje trzy wsie z parafii Kowale Oleckie diecezji warmińskiej. Odpusty są na Zesłanie Ducha Świętego i Wniebowzięcie NMP.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBmud%C5%BA https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Suchodolski